Przeszczep włosów - jeden z wielu sposobów na łysienie

Rosnące grono osób zainteresowanych różnymi metodami walki z łysieniem sprawia, że w Polsce coraz więcej mówi się o problemie wypadania włosów, a także o różnych sposobach radzenia sobie z tą przypadłością. Rynek trychologiczny oferuje wszystkim zainteresowanym szeroki wachlarz produktów i usług. Są wśród nich koncepcje leczenia czynników wywołujących łysienie, jak i techniki skupiające się na maskowaniu ubytków spowodowanych przez wypadanie pasm. Wybór odpowiedniego dla siebie rozwiązania warto najpierw skonsultować ze specjalistą, gdyż dobór właściwej taktyki walki z łysieniem jest mocno skorelowany z zespołem determinantów odpowiadających za proces wypadania pasm. Poszczególne metody różnią się między sobą znacząco pod wieloma względami: ceną, sposobem aplikacji, inwazyjnością, innowacyjnością czy wreszcie skutecznością. Rosnącą popularność w ostatnich latach konsekwentnie zyskuje – relatywnie drogi i inwazyjny, ale skuteczny – przeszczep włosów.

Krótka historia przeszczepiania włosów

Opisywana recepta na odzyskanie imponującej fryzury stanowi zaawansowaną procedurę z pogranicza medycyny estetycznej, chirurgii i trychologii. Jej progres jest ściśle związany z dostępnym stanem wiedzy i narzędzi, dlatego też transplantacja włosów jest dość młodą gałęzią medycyny. Intensywny rozwój tej formy terapii przypada na ostatnie dekady XX wieku i początek obecnego stulecia. Nie zmienia to faktu, że debiutanckie eksperymenty zabiegów przypominających przeszczep włosów datuje się już na rok 1822 r. Wtedy właśnie dokonano pierwszych prób tego typu na uniwersytecie w Wurzburgu w Niemczech. Zaproponowana wtedy technika nie zdobyła jednak poklasku, a jej rozpoznawalność ograniczyła się jedynie do świata akademickiego. Kamieniem milowym w rozwoju transplantologii włosów był rok 1939 r., gdy Shoji Okuda opisał wnioski i stosowane metody. Obserwacje tego japońskiego dermatologa nie przebiły się jednak do globalnej świadomości, zapewne także z powodu rozpoczynającego się konfliktu zbrojnego. Więcej przestrzeni do konstruktywnej rozmowy na temat przeszczepu włosów dostarczyły lata 50` i 60` minionego wieku. W tym okresie dr Norman Orentreich opracował swoje metody przeszczepiania pukli, nawiązujące do tych, które mamy do dyspozycji obecnie. Polskim pionierem jeśli chodzi o przeszczep włosów był Jerzy Kolasiński, który przeprowadził ten zabieg w 1984 r.

Jak wygląda przeszczep włosów?

Osoby rozważające transplantację fryzury powinny wiedzieć, że mowa tu o zabiegu chirurgicznym, który jest wykonywany w miejscowym znieczuleniu. Polega on na pobraniu włosów z okolicy biorczej (zwykle jest to tył i boki głowy, choć lekarz może też skorzystać z owłosienia dostępnego w innych częściach ciała, np. na klatce piersiowej) i wszczepia się je w okolice, w których mieszki przestały produkować nowe włosy. Najczęściej spotykanymi sposobami transplantacji są Strip oraz FUE (ang. Follicular Unit Extarction). Strip polega na pobieraniu fragmentów owłosionej skóry. Te fragmenty są następnie dzielone na mikroskopijne kawałki posiadające mieszek zdolny wygenerować nowy włos. Tak przygotowane kawałeczki są wszczepiane w skórę głowy. Zaletą Strip jest krótki czas trwania procedury, jej mankamentem natomiast fakt, że zabieg pozostawia po sobie blizny. Przy technologii FUE pacjentowi pobierane są mieszki włosowe, które później umieszcza się w mininacięciach na skórze głowy. Follicular Unit Extarction zajmuje więcej czasu, ale za to nie pozostawia tak widocznych blizn jak w przypadku metody Strip. FUE jest żmudną procedurą, która wymaga aptekarskiej precyzji i doświadczenia od lekarza wykonującego zabieg. Wypełnienie mieszkami większej powierzchni może wiązać się z koniecznością powtórzenia czynności nawet kilka razy.

Czy przeszczep włosów jest dla mnie?

Zabieg jest równie skuteczny w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Najczęściej na przeszczep włosów decydują się osoby zmagające się z łysieniem androgenowym, czyli najpopularniejszą odmianą tracenia kosmków, wywołanym przez geny i zaburzenia hormonalne. W ich przypadku włosy są przeszczepiane na czubek głowy oraz w okolicę czołową i skroniową – wszędzie tam, gdzie mieszki włosowe są najbardziej narażone na konsekwencje działania dihydrotestosteronu. Z opisywanego sposobu na rekonstrukcję fryzury mogą korzystać również osoby po urazach skóry głowy, pacjenci, którzy stracili owłosienie w przypadku oparzeń, urazów i promieniowania.

Mankamenty przeszczepu włosów

Opisywany zabieg ma sporo zalet, co zapewne przekłada się na jego rosnącą popularność. Trudno odmówić mu skuteczności i długotrwałych efektów. Rozważając poddanie się transplantacji, warto jednak pamiętać o kilka kwestiach, które znacząco ograniczają dostępność tej technologii. Jak na zabieg medyczny przystało, przeszczep włosów ma swoje ograniczenia – listę schorzeń (np. cukrzyca, zapalenie skóry, nowotwór, zaburzenia hormonalne itd.) i sytuacji, które dyskwalifikują pacjenta z leczenia tą metodą. Transplantacja niesie za sobą ryzyko niepowodzenia, nieprzyjęcia przeszczepu. Pacjenci poddający się przeszczepowi są narażeni na dolegliwości bólowe, utrzymujące się nawet do 10 dni po przeprowadzeniu procedury. Skóra głowy po zabiegu wymaga czasu na regenerację. Podczas tego okresu, mogącego trwać ok. 14 dni, skóra wymaga specjalnej pielęgnacji. Należy mieć na uwadze, że przeszczep nie daje natychmiastowych efektów. Na jego pełne rezultaty trzeba będzie poczekać kilka miesięcy. Inną kwestią jest cena przeszczepu. Ta zależy od wielu czynników – m.in. rozmiarów wypełnianej mieszkami włosowymi okolicy, ale też renomy specjalisty i kliniki. Zwykle koszty zamykają się w kwocie kilku tysięcy zł.

System uzupełnień włosów HairAgain lub SecondHair jako alternatywa dla przeszczepu

Klienci, którzy nie mogą skorzystać z transplantacji lub po prostu nie chcą się jej poddać, mają w talii inną kartę – systemy uzupełnień włosów. Podobnie jak przeszczep, również system nie rozwiązuje przyczyn problemu łysienia, a jedynie maskuje jego efekty. Dodajmy, że robi to nawet skuteczniej niż transplantacja. System uzupełnień włosów HairAgain stanowi brakujący fragment fryzury, który jest tworzony na zamówienie Klienta. Składa się z przepuszczającej powietrze bazy, mocowania i włosów. Wybór pasm tworzących pukle jest imponujący, przez co łatwo można dobrać kolor, skręt, długość i rodzaj włosów odpowiadających pozostałej części fryzury. Osoby korzystające z systemu uzupełnień nie są narażone na dolegliwości bólowe, blizny czy ryzyko, czyli nieodzowne elementy przeszczepu włosów.



Gwiazdy polecają ROKOKO

Agnieszka Perepeczko

Rokoko - peruki na YouTube Zobacz zdjęcia

Olga Borys

Olga Borys - zobacz wywiad

Dorota Gardias

Dorota Gardias - zobacz wywiad

Izabela
Trojanowska

Izabela Trojanowska Rokoko - peruki na YouTube Zobacz zdjęcia
logotypy partnerzy
logotypy partnerzy
Rokoko Hair Company

Rokoko Hair Company
ul. Szaserów 38
04-306 Warszawa

 

Infolinia:
22 648 14 00
22 871 94 10
rokoko@rokoko.com.pl

Facebook Instagram YouTube
© 2024 Rokoko Hair Company | Wykonanie: PixelCaffe