W czasach starożytnych, kiedy to wygląd zaczął mieć znaczenie, postanowiono poradzić sobie z uporczywym problemem przerzedzenia włosów za pomocą pierwszych peruk.
Najczęściej były to peruki z włosów naturalnych, czasem jednak stosowane też takie wykonane z owczej wełny. Nierzadko do peruki dodawano także przeróżne rośliny, które zagęszczały naturalne włosie i sprawiały, że peruka była dużo trwalsza. Pierwsze przykłady zastosowania peruk odnotowano w cywilizacji starożytnego Egiptu. Wówczas nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim ze względów higienicznych golono sobie głowy, na które zakładano specjalnie przygotowywane peruki.
Ogolona głowa przy śródziemnomorskich upałach dawała poczucie komfortu, a możliwość zdjęcia nakładanej peruki niezwykłą wygodę. W późniejszych czasach moda na peruki zmalała, wciąż jednak używano ich w teatrach. Powrót peruk nastąpił w okresie Renesansu. Założono wówczas cech perukarzy. Doszło nawet do tego, że każdy kto chciał wykonywać ten zawód, głównie we Francji i Wielkiej Brytanii, musiał otrzymać pozwolenie monarchy. Ponownie ze względów higienicznych powrócono do golenia głowy i zakładania peruk. Peruki te były jednak dużo bardziej strojne i w krótkim czasie stały się siedliskiem wszy. I choć łatwiej było z nimi walczyć na peruce, niż na naturalnych włosach, zawód perukarza na pewien czas wymarł ze względu na epidemię dżumy, która opanowała Europę.
W XVIII wieku za sprawą Ludwika XIV peruki znów powróciły do łask. Oprócz peruki z włosów naturalnych zaczęto także produkować peruki z włosów naturalnych z włosia końskiego, które było bardzo wdzięczne podczas stylizacji fryzury i trzymało fason nawet podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Peruki stały się wówczas symbolem statusu społecznego. W Baroku, dzięki Marii Antoninie, stały się obowiązkowym elementem dopełniającym strój kobiecy.
Zaczęto je ozdabiać piórami i różnego rodzaju biżuterią. Od XIX wieku zaczęto odchodzić od peruk i bardziej skupiać się na naturalnych włosach, głównie ze względu na zmianę estetyki, a także większy nacisk na przestrzeganie zasad higieny. Trend naturalności trwa do dziś, nie oznacza to jednak, że peruki nie są już produkowanie. Obecnie wyglądają dużo bardziej naturalnie, i choć często stosowane są po prostu ze względów estetycznych, wiele osób decyduje się na nie także ze względów medycznych.
Wybór peruk w dzisiejszych czasach jest ogromny. Można przebierać zarówno w perukach syntetycznych, jak i perukach z włosów naturalnych. Firma Rokoko Hair Company, właściciel największej sieci sklepów z perukami , oferuje ogromny wybór różnych rodzajów peruk. Ponad 500 modeli, które stworzone są z niezwykłą pasją sprawiają, że każda kobieta może poczuć się wyjątkowo. W jednej chwili może stać się upragnioną długowłosą blondynką, w następnej zadziornym kruczoczarnym paziem. Wszystkie, które oferuje ta firma peruki wyglądaja bardzo naturalnie. Wiele kobiet, a także mężczyzn decyduje się na wybór wysokiej jakości peruk Rokoko Hair Company i maskuje nimi swoje kompleksy, nierzadko spowodowane chorobą nowotworową. Warto dodać, że w sklepach tych można zrealizować wniosek Narodowego Funduszu Zdrowia.
Firma Rokoko oprócz wspomnianych peruk naturalnych, oferuje także peruki syntetyczne. W różnych wersjach kolorystycznych, zarówno w codziennej, jak i karnawałowej odsłonie. W sklepach z perukami prym wiodą także peruki systemowe o nazwie SecondHair System. Każda z peruk oferowanych przez Rokoko Hair Company charakteryzuje się jak najlepszą jakością i bez względu na jej rodzaj zapewnia się nie tylko wygodę noszenia, ale także długotrwały efekt pięknej i zadbanej fryzury, wyglądającej naturalnie i nie ulegającej deformacjom. Dzięki zastosowanej technologii wszystkie peruki, zarówno te syntetyczne, jak i peruki z włosów naturalnych, trzymają się na głowie przez cały dzień.
Opatentowany materiał antypoślizgowy Novicap System trzyma perukę na swoim miejscu, a system regulacji peruk Modulocap, sprawia, że perukę można dostosować do każdej głowy, poprzez dociągnięcie odpowiednich sznureczków wpływających na kształt fryzury. Choć w sklepach Rokoko wybór peruk, a także różnych tresek i doczepek, jest ogromny, wciąż największą popularnością cieszą się peruki z włosów naturalnych. Peruki te wyglądają bardzo naturalnie i tak też się zachowują, co zdecydowanie ułatwia sprawę modelowania.
Dzięki Fundacji Magdaleny Prokopowicz o nazwie Rak&Roll zebrano bardzo sporo włosów, z których następnie wykonano peruki z włosów naturalnych dla najbardziej potrzebujących kobiet, zwłaszcza tych najuboższych, borykających się z chorobą nowotworową. Każdy kto choć przez chwilę pomyślał, że peruka może zmienić jego życie, dodać pewności siebie i uleczyć z kompleksów, powinien zajrzeć na stronę firmy Rokoko Hair Company bądź odwiedzić jeden ze sklepów.
Rokoko Hair Company
ul. Szaserów 38
04-306 Warszawa
Infolinia:
22 648 14 00
22 871 94 10
rokoko@rokoko.com.pl